Як додати нового користувача в Linux?

У Linux існує кілька способів додавання нового користувача, залежно від того, які інструменти та утиліти ви використовуєте. Для того, щоб додати нового користувача в Linux ознаймтесь з основними методами та виберіть для себе зручний.

1. Використання команди useradd

Це базова команда для додавання користувача в Linux. Вона додає запис у файли /etc/passwd, /etc/shadow і створює домашній каталог (якщо необхідно).

sudo useradd ім'я_користувача

Основні параметри:

  • -m: створює домашній каталог для користувача.
  • -s: задає інтерпретатор команд (shell) для користувача, наприклад /bin/bash.
  • -d: вказує інший домашній каталог, якщо потрібно.
  • -G: додає користувача в додаткові групи.

Приклад:

sudo useradd -m -s /bin/bash -G sudo ім'я_користувача

Ця команда створить нового користувача з домашнім каталогом, задасть йому інтерпретатор команд Bash і додасть до групи sudo.

Після цього потрібно встановити пароль для нового користувача:

sudo passwd ім'я_користувача

2. Використання команди adduser

Ця команда є більш зручною обгорткою над useradd і пропонує простіший інтерфейс для додавання користувача.

sudo adduser ім'я_користувача

Переваги:

  • Створює домашній каталог автоматично.
  • Питає пароль для нового користувача.
  • Питає додаткову інформацію (наприклад, повне ім’я, номер телефону тощо).

3. Ручне додавання записів у /etc/passwd та /etc/shadow

Це досить старий і менш поширений спосіб. Він полягає в тому, щоб вручну відредагувати файли:

  • /etc/passwd — основний файл користувачів.
  • /etc/shadow — містить зашифровані паролі.

Редагування таких файлів може бути небезпечним, якщо не зробити це правильно.

4. Додавання користувача через графічні інтерфейси

У багатьох дистрибутивах Linux (наприклад, Ubuntu, Fedora, Mint) є графічні інтерфейси для управління користувачами. Це можуть бути утиліти налаштувань системи, де є можливість додати нового користувача, призначити йому права та налаштувати пароль.

5. Використання команди usermod для модифікації існуючих користувачів

Якщо ви вже створили користувача, але хочете змінити його параметри (наприклад, додати до нових груп або змінити shell), можна використовувати команду usermod.

Приклад:

sudo usermod -aG група ім'я_користувача

Ця команда додасть користувача до додаткової групи.

6. Використання скриптів

У деяких випадках адміністратори використовують автоматизовані скрипти (написані на Bash або інших мовах) для додавання великої кількості користувачів або для налаштування користувачів відповідно до певних стандартів.

Кожен з цих методів має свої переваги та використовується залежно від вимог адміністрування.